Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Bałtykiem. Główne przyczyny nawałnic przechodzących przez Polskę w tym sezonie to przede wszystkim zmiany klimatyczne, które powodują wzrost średnich temperatur w okresie wiosenno-letnim, co zwiększa aktywność burzową i intensywność opadów. Alerty pogodowe, w tym najwyższego stopnia, obowiązują w 13 województwach.
Skutki nawałnic. Kilkoro rannych trafiło do szpitala
Ostatnie burze spowodowały liczne zniszczenia i interwencje straży pożarnej. Państwowa Straż Pożarna odnotowała łącznie 1607 interwencji związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów i silnego wiatru. Strażacy usuwają podtopienia ulic, piwnic i budynków, przewrócone drzewa oraz zabezpieczają miejsca zdarzeń. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w województwach: podkarpackim (ponad 1100), małopolskim (472) i lubelskim (172).
W powiecie łańcuckim na Podkarpaciu utworzono sztab z powodu około 200 zdarzeń, w tym około 50 uszkodzonych dachów. W Małopolsce doliczono się około 90 zerwanych dachów, w tym na kościele w Brzesku i szkole w Nieszkowicach Wielkich. W powiecie wielickim służby zajmują się podtopieniami. Na Podkarpaciu cztery osoby zostały ranne i trafiły do szpitali, w tym jedna osoba została porażona prądem przez zerwaną linię energetyczną.
Prognozy na najbliższy czas
Rząd apeluje o nielekceważenie ostrzeżeń i zachowanie ostrożności, m.in. zabezpieczanie balkonów i unikanie parkowania samochodów pod drzewami. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zostały postawione w stan gotowości. W kolejnych dniach należy spodziewać się stopniowego osłabienia zjawisk burzowych i opadów, jednak ze względu na dynamikę i lokalny charakter zjawisk konwekcyjnych, dokładny moment ustania nawałnic może się różnić w poszczególnych regionach. Lipiec 2025 roku będzie charakteryzował się zmienną pogodą z okresami silnych burz i ulewnych deszczy, ale także falami upałów.