Od miesięcy Strefa Gazy zmaga się z dramatycznym kryzysem niedożywienia, który dotyka głównie kobiety i dzieci. Najnowsze dane są alarmujące: aż 90 000 najmłodszych i matek pilnie wymaga specjalistycznego leczenia, by przeżyć.
Katastrofa humanitarna na niespotykaną skalę
Wyobraź sobie swojego ojca stojącego przed tobą, drżącego z głodu. Wyobraź sobie swojego ojca umierającego z głodu przed tobą. Tutaj, w Gazie, ojcowie umierają przed swoimi dziećmi, ponieważ głód zabija ich po cichu, podczas gdy oni próbują ukryć swój ból, aby ich dzieci go nie odczuwały.
Światowy Program Żywnościowy ONZ alarmuje, że niemal co trzecia osoba w Strefie Gazy przez wiele dni nie ma dostępu do żadnej żywności. Organizacja ostrzega przed gwałtownym wzrostem niedożywienia – ponad 90,000 kobiet oraz dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy żywieniowej. Wraz z zaostrzeniem konfliktu dopływ pomocy praktycznie zamarł.
Szacunki Światowego Programu Żywnościowego przewidują, że od maja do września 2025 r. około 470,000 mieszkańców Strefy Gazy może doświadczyć tzw. ”katastrofalnego głodu”, czyli najwyższego poziomu zagrożenia według skali kryzysu żywnościowego ONZ.
Dzieci i kobiety najbardziej zagrożone
Izrael nadal zabija dzieci w Strefie Gazy, głodząc je i uniemożliwiając dostarczanie im żywności.
Zainab, bardzo mała palestyńska dziewczynka, zmarła z głodu w Strefie Gazy.
Różnica między Gazą w 2025 roku a warszawskim gettem w 1945 roku polega na tym, że świat nadal ma szansę powstrzymać głód w Gazie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia i organizacji humanitarnych:
- 71 000 dzieci poniżej 5. roku życia jest skrajnie niedożywionych, kolejne dziesiątki tysięcy zagrożone utratą zdrowia i życia.
- Około 25% najmłodszych dzieci i kobiet ciężarnych wykazuje objawy niedożywienia lub jest w grupie wysokiego ryzyka.
- W północnej części Gazy 1 na 5 dzieci już cierpi na niedożywienie – liczba ta błyskawicznie rośnie każdego dnia, gdy pomoc nie dociera.
Najbardziej poszkodowani: dzieci i kobiety
Dwaj bracia, Abdul Rahman Matar (6 lat) i Anni (4 lata), są zagrożeni śmiercią z powodu poważnego niedożywienia. Oboje cierpią na porażenie mózgowe oraz niepełnosprawność fizyczną i intelektualną.
Organizacja Lekarze bez Granic raportuje, że aż jedno na cztery dzieci oraz kobiety ciężarne lub karmiące boryka się z ciężkim niedożywieniem, a liczba najmłodszych wymagających pilnej interwencji potroiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Według lokalnych władz liczba ofiar śmiertelnych głodu przekroczyła już 120 osób, z czego zdecydowaną większość stanowią dzieci.
Reakcja ONZ na światową bierność
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Antonio Guterres wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją głodową w Strefie Gazy.
Stwierdził, że sytuacja w Strefie Gazy nie jest jedynie kryzysem humanitarnym, ale kryzysem moralnym, który wstrząsa sumieniem świata.
W swoim najnowszym oświadczeniu Guterres ujawnił, jak bardzo dotkliwy jest głód panujący w tym regionie. Opowiedział, że dzieci w Strefie Gazy mówią teraz o pragnieniu pójścia do nieba, ponieważ wierzą, że przynajmniej „tam jest jedzenie”.
„Dzieci mówią o pragnieniu pójścia do nieba, ponieważ, przynajmniej według nich, tam jest jedzenie” – powiedział Guterres.
Sekretarz Generalny ONZ António Guterres stanowczo potępił społeczność międzynarodową za ”brak współczucia i działania” wobec skali katastrofy i głodu w Gazie. Nazwał to ”moralnym kryzysem globalnym”.
Lista kluczowych wyzwań:
- Brak dostępu do żywności i wody
- Zniszczona infrastruktura medyczna i sanitarna
- Szczególny wzrost przypadków ciężkiego niedożywienia wśród niemowląt, kobiet w ciąży i młodych matek
- Ryzyko wybuchu epidemii i dalszej śmierci głodowej
Jak wygląda pomoc na miejscu?
Oblężenie sprawiło, że żywność, woda i leki są niedostępne, a rodziny żywią się tym, co znajdą – często paszą dla zwierząt albo korzonkami roślin. Zniszczenia infrastruktury i skrajnie ograniczony dostęp do pomocy dodatkowo pogłębiają dramat.
Lekarze, wolontariusze i pracownicy organizacji humanitarnych – mimo braków – próbują leczyć maluchów i matki w prowizorycznych centrach żywieniowych. Jednak środki są niewystarczające – potrzeba natychmiastowego zwiększenia dostaw jedzenia i leków.
Przyczyny tragedii i zagrożenia dla humanitarnych konwojów
ONZ i organizacje pomocowe zwracają uwagę, że główne przyczyny narastającego kryzysu to:
- Ograniczony napływ pomocy humanitarnej spowodowany blokadami militarnymi i biurokratycznymi.
- Zniszczona infrastruktura uniemożliwiająca sprawny transport i dystrybucję żywności.
- Częste ataki na konwoje z pomocą – odbiorcy żywności często stają się celem ostrzału.
Międzynarodowy apel o zawieszenie broni i zniesienie blokad
Ponad 100 organizacji humanitarnych apeluje o natychmiastowe, stałe zawieszenie broni, zniesienie wszelkich blokad oraz zagwarantowanie pełnego i bezpiecznego dostępu pomocy humanitarnej do mieszkańców całej Strefy Gazy.