Turcja właśnie zademonstrowała światu swoją najnowszą superbroń – bombę termobaryczną GAZAP, największą dotąd wyprodukowaną w kraju. Co wiemy o jej możliwościach i dlaczego budzi tak duże emocje nie tylko w świecie wojskowości?
Czym jest bomba termobaryczna GAZAP?
Mamy głowę, ale nie wiemy, jak jej używać!
Turcja przetestowała potężną bombę powietrzną GAZAP o ładunku termobarycznym ważącym prawie tonę.
Ziemia wytrzymuje, ale tak silne wibracje pozostawiają ślad i wkrótce może zareagować!
Nie dziwcie się i nie pytajcie „dlaczego?”. #news
Bomba termobaryczna GAZAP należy do rodziny tzw. bomb próżniowych lub paliwowo-powietrznych. Chodzi tu o amunicję, która wykorzystuje energię pochodzącą z gwałtownego spalania mieszanki paliwowej z tlenem z atmosfery. Efekt? Gigantyczna fala uderzeniowa i bardzo wysoka temperatura, która przenika nawet przez mury i schronienia – daje to ogromną przewagę nad klasycznymi bombami, szczególnie w walce z celami ukrytymi w bunkrach, jaskiniach czy gęstej zabudowie miejskiej.
Jak działa bomba termobaryczna?
Zasada działania bomb typu GAZAP jest prosta, lecz śmiercionośna. Po eksplozji ładunek uwalnia łatwopalny aerozol, który natychmiast zapala się, wywołując gwałtowną detonację i rozprzestrzeniając falę uderzeniową na szerokim obszarze. Bomba powstała z miejscowym wsparciem naukowym i inżynieryjnym, z myślą o zagrożeniach XXI wieku.
Tureckie ambicje i reakcje świata
GAZAP wyróżnia się na tle innych produkowanych dotychczas w Turcji bomb przede wszystkim rozmiarem i mocą. Ma być porównywalna pod względem efektu do najpotężniejszych termobarycznych bomb wykorzystywanych przez inne państwa. Przypuszczalnie jej przeznaczenie oraz zasada działania są analogiczne do tzw. „bomb próżniowych”, stosowanych już np. przez Rosję (np. ODAB-9000).
Prace nad rozwojem krajowej broni w Turcji trwają od lat – GAZAP to dowód, że Ankara dołączyła do elitarnej grupy państw posiadających najnowocześniejsze uzbrojenie termobaryczne obok Rosji czy USA. Eksperci podkreślają, że Turcja chce być niezależna od zewnętrznych dostawców i wzmacniać swój międzynarodowy wpływ poprzez pokazy siły.
Kontekst międzynarodowy i przyszłość
Rosja i USA już wykorzystują podobne bomby (np. „Ojciec/Władca wszystkich bomb” czy „Matka wszystkich bomb”), których siła jest porównywana do efektów niewielkich ładunków jądrowych, choć bez skażenia radioaktywnego. Wszystko wskazuje, że GAZAP wkrótce stanie się kluczowym elementem tureckiego arsenału.